W październiku na zaproszenie Stowarzyszenia Kmiecin mieliśmy przyjemność poprowadzenia warsztatów architektoniczno-matematyczno-plastycznych. Efekty były całkiem ciekawe…
Zadaniem postawionym przed dziećmi ze szkoły podstawowej było zbudowanie makiety romańskiego kościoła w Tumie pod Łęczycą. Warsztaty rozpoczęły się od analizy z jakich brył przestrzennych składa się budowla. Następnie dzieci podzieliły się na grupy i każda grupa miała za zadanie zbudowanie pojedynczych brył z których następnie sklejona zostanie cała makieta.
Następnie należało policzyć jak duży arkusz tektury potrzebny jest do zbudowania poszczególnych prostopadłościanów, graniastosłupów i ostrosłupów. Tutaj przyszli architekci musieli wykazać się znajomością wzorów matematycznych i cierpliwością.
Po wyliczeniu ilości tektury wystarczyło wybrać odpowiedniej wielkości arkusz…
… a następnie rozrysować i wyciąć poszczególne figury płaskie tworzące bryłę przestrzenną.
Kolejnym etapem było klejenie poszczególnych brył przestrzennych.
A na koniec mali architekci mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi – pokolorować bryły i posklejać w całość tworzącą jedną dużą makietę.
Na koniec młodzi architekci dumnie pozowali ze swoim pierwszym osiągnięciem architektonicznym:
Tak oto w skrócie wyglądały trzygodzinne zajęcia interdyscyplinarne architektoniczno-matematyczno-plastyczne, z elementami geografii, historii, a nawet języka angielskiego.
Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Kmiecin i wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie za zaproszenie do udziału i za współpracę w miłej atmosferze!