Działka na której powstaje dom jest wyjątkowa pod każdym względem: duża (około 2000 m2), z wjazdem od strony północnej, na wzniesieniu, z przepięknym widokiem od strony południowej i zachodniej. Jest to działka niemal idealna dla budowy domu jednorodzinnego.
Oczywiście, od początku procesu projektowego głównym zamierzeniem projektu było jak najlepsze wykorzystanie potencjału działki. Do projektu trzeba było jednak podejść na dwa sposoby: po pierwsze wykorzystać walory widokowe, a po drugie nie zepsuć istniejącego krajobrazu. Budowa na otwartej przestrzeni, na wzniesieniu, w miejscu niemal pozbawionym zabudowy, to odpowiedzialne i trudne zadanie. W szczególności że powstać miał nowoczesny dom.
Postanowiliśmy połączyć dwie formy: tradycyjną bryłę z dwuspadowym dachem, wykończoną tynkiem i cegłą, oraz kontrastujący, wysunięty prostopadłościan. Projekt opiera się na kontrastach: cegła z tynkiem – drewno ze szkłem; dach skośny – dach płaski; forma zamknięta – forma otwarta; tradycja – nowoczesność. Skromny, horyzontalny układ brył powoduje, że dom nie dominuje w krajobrazie, ale wpisuje się w teren.
Główna bryła domu to prostopadłościan pokryty dachem dwuspadowym. Bryła ta jest formą zamkniętą, pokrytą cegłą i tynkiem, z tradycyjnymi oknami. Wysunięta z niej bryła płaskiego, białego prostopadłościanu, jest formą otwartą, z dużymi przeszkleniami na całej wysokości. Górna płaszczyzna prostopadłościanu jest zadaszeniem przed wejściem oraz dachem nad tarasami od strony południowej i zachodniej. Płaszczyzny wykończone drewnem ukryte są pod głębokimi okapami, dzięki czemu osłonięte są przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Przeszklenia zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby kadrowały widoki w kierunku doliny i lasów. Z salonu, jadalni i kuchni będzie można obserwować słońce zachodzące nad kaszubskim krajobrazem.
Wewnątrz układ pomieszczeń jest prosty i czytelny. Większość powierzchni parteru zajmuje podwyższony salon z jadalnią. Pod antresolą zaprojektowaliśmy kuchnię oraz klatkę schodową. Pozostałą część parteru zajmuje wydzielona część z dwoma pokojami oraz łazienką. Na poddaszu, poza antresolą otwartą na salon, zaprojektowaliśmy główną sypialnię z garderobą i łazienką, oraz pokój do pracy.
-
Najważniejsze cechy projektu domu nowoczesnego z antresolą w Paczewie:
- maksymalne wykorzystanie potencjału działki: kadry widokowe, przeszklenia, otwarcie na otaczający piękny krajobraz,
- skromna, horyzontalna forma wpisująca się w zastany krajobraz
- nowoczesna forma kontrastująca z tradycyjną bryłą.
opinia klienta
„Profesjonalizm od A do Z. Współpraca w 100% spełniła oczekiwania, wynikiem jest piękny i dopracowany projekt (oczywiście z pozwoleniem na budowę). Architekt Szymon Kuhn to osoba kompetentna, terminowa i dobrze zorganizowana. Kontakt jest zawsze bezproblemowy, a projekt efektem wielu solidnie wspólnie przepracowanych godzin. Można śmiało wróżyć świetlaną przyszłość dla firmy ASK Architekt.”