Projekt domu w Chwarznie

Dom jednorodzinny w Chwarznie zaprojektowaliśmy na działce o wyjątkowo trudnych uwarunkowaniach.

Postanowiliśmy więc zaprojektować budynek, który połączy dwa główne kierunki: widok w kierunku północno-wschodnim i doświetlenie z południowego zachodu. W ten sposób powstała główna podłużna bryła domu, do którego dołączona jest analogiczna forma z wejściem – skierowana na południe. Postanowiliśmy również wykorzystać spadek terenu i usytuować garaż w głębi działki. Dzięki temu ograniczyliśmy zakres prac ziemnych, a przy okazji wykorzystaliśmy dach garażu jako taras z widokiem na okoliczną zieleń.

W ten sposób powstał dom składający się z dwóch brył. Większa mieści w sobie główne funkcje budynku: kuchnię i jadalnię od strony północno-wschodniej z wyjściem na taras nad garażem, oraz salon od strony południowo zachodniej – najlepiej doświetlonej. Bryła ta jest otwarta na przestrzał, funkcje oddzielone są jedynie schodami na poddasze. Mniejsza bryła mieści w sobie funkcje podrzędne: wiatrołap, łazienkę oraz biuro które może również pełnić funkcję pokoju gościnnego.

Na poddaszu główna sypialnia znajduje się od strony północno-wschodniej, z oknem na ogród i sąsiedni las. Sypialnia ta wyposażona jest w niezależną łazienkę oraz garderobę. W pozostałej części poddasza zaprojektowaliśmy trzy pokoje oraz wspólną łazienkę dla dzieci.

Dom wykończony jest dwoma materiałami elewacyjnymi. Dolny pas wymurowany z kamienia, poprzecinany jest na całej wysokości wysokimi przeszkleniami. Górny pas bryły wykończony został lżejszym materiałem – drewnem o naturalnym kolorze.

Budynek ma minimalistyczną formę – prostota i brak detalu. Ważnym elementem budującym architekturę domu będzie oświetlenie słoneczne. W zależności od pory dnia i pory roku słońce będzie ślizgało się po „połamanych” płaszczyznach ścian zewnętrznych, podkreślając walory szlachetnych materiałów elewacyjnych. Dom będzie zmieniał charakter, odcień i nastrój o różnych porach dnia.

Wjazd na działkę znajduje się od strony południowej. Teren ma spadek w kierunku północnym. Najciekawszy widok – na kameralny zakątek wśród wysokiej zieleni znajduje się od strony północno-wschodniej, a najbardziej cenne doświetlenie oczywiście do strony południowo-zachodniej.

    Najważniejsze cechy domu w Chwarznie:

  • połączenie kierunków widoku i doświetlenia długą, otwartą bryłą z funkcjami dziennymi
  • połączenie dwóch brył pod kątem ostrym
  • minimalistyczny sposób wykończenia elewacji szlachetnymi materiałami.