Projekty aranżacji wnętrza łazienki na poddaszu

Dzisiaj chciałbym zaprezentować projekt aranżacji wnętrza łazienki na poddaszu w domu jednorodzinnym, który aktualnie jest „na deskach” mojej pracowni. Czternaście metrów kwadratowych to nie jest mało, jednak ze względu na skos dachu pomieszczenie wydaje się być mniejsze. Zamawiający od początku mieli dość jasno określoną wizję swojej łazienki.

Chcieliby zamontować narożną wannę, szklaną kabinę prysznicową, umywalkę, miskę ustępową i bidet. Łazienka miałaby być wykończona fioletowymi i białymi płytkami ceramicznymi z kolekcji jednego z polskich producentów. Jednak z obawy przed zbyt intensywną kolorystką łazienki postanowiliśmy wykonać również projekt alternatywny, w bardziej stonowanej kolorystyce, przy zastosowaniu innego rodzaju elementów wyposażenia.

Oto efekty prac:

1. Łazienka fioletowa


Najważniejszym i najbardziej podkreślonym elementem łazienki jest umywalka z szafką i wyeksponowanym, podświetlonym dekorem ciągnącym się od samej podłogi do sufitu. Nad umywalką zaprojektowaliśmy lustro doświetlone zarówno z góry jak i z obu boków, co poprawia doświetlenie twarzy podczas malowania lub golenia. Pod umywalką zaprojektowaliśmy szafkę wykończoną drewnem, które ociepla pomieszczenie o tak intensywnej i chłodnej kolorystyce. Nad umywalką zaprojektowaliśmy obniżony sufit wykończony takim samym rodzajem bielonego drewna, co daje przeciwwagę dla ciężkiej dolnej partii ściany.


Po przeciwnej stronie zaprojektowaliśmy wannę narożną wykończoną mozaiką. Doświetlone wnęki w ścianach przy wannie dają ciepłe i nastrojowe światło. Obok znalazło się miejsce dla szklanej kabiny prysznicowej, która podkreślona została kolorem fioletowych płytek ceramicznych. Jest to jedyne miejsce gdzie tak intensywny kolor pojawia się do takiej wysokości.


Za załamaniem ściany zaprojektowaliśmy strefę sanitarną. Znalazła tu swoje miejsce miska ustępowa oraz bidet. Nad tymi urządzeniami zaproponowaliśmy wykonanie dwóch poziomych drewnianych elementów: półki oraz obniżenia sufitu, pomiędzy którymi położona zostanie fototapeta przedstawiająca Nowy York z lotu ptaka.


Naprzeciwko kabiny prysznicowej zaprojektowaliśmy podwieszone szafki na kosmetyki, które również wykonane zostaną z bielonego drewna. Przestrzeń sanitarna została symbolicznie oddzielona za pomocą falowanych płytek ceramicznych na dwóch przeciwległych ścianach

2. Łazienka brązowa


Koncepcja brązowa łazienki opiera się na zabawach bryłami geometrycznymi, z których największą jest brązowy, masywny postument w którym zatopiona jest wanna prostokątna. Na postumencie postawiony jest gruby blat, który lekko wcina się i zakręca w kierunku wanny, oraz wysunięty jest w stronę kabiny prysznicowej. Na poziomej, białej płaszczyźnie leży umywalka, nad którą wklejone jest lustro oprawione w ramę z mozaiki. Całość podświetlona z różnych kierunków pozwala na wygodne korzystanie z umywalki.


Kabina prysznicowa została bardzo mocno podkreślona pionowymi ściankami, jasną posadzką oraz podświetlonym obniżeniem sufitu. Biała ściana na której wisi miska ustępowa i bidet przecięta została brązowym, podświetlonym pasem, który analogicznie do białego blatu umywalki, wysunięty jest w kierunku kabiny prysznicowej tworząc zamykaną szafkę na kosmetyki.


Po przeciwnej stronie, jako przeciwwaga dla rozrzeźbionej ściany z umywalką i kabiną prysznicową, gładka ściana ozdobiona została fototapetą. Dodaje to oddechu i jasności w pomieszczeniu, oraz równocześnie ociepla przestrzeń.

Jeden z projektów zostanie ostatecznie wybrany i po korektach oddany do realizacji. Ostateczny projekt zostanie przedstawiony w dziale Portfolio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

three + three =