Projekt koncepcyjny domu w Chwarznie – koncepcja 1

Projekt koncepcyjny domu w Chwarznie – koncepcja 1


Jest to pierwsza koncepcja domu w Chwarznie.

Projekt domu w Chwarznie był wymagający ze względu na ukształtowanie terenu. Działka budowlana ma wjazd od strony południowej, a ponadto posiada spadek w kierunku północnym. Najciekawszy widok – na zalesione tereny okolicy – znajduje się od strony północno-wschodniej.
Na potrzeby projektu opracowano dwie koncepcje: pierwszą inspirowaną projektami gotowymi które przypadły do gustu inwestorom. Druga koncepcja domu w Chwarznie opracowana została na podstawie nietypowych, oryginalnych projektów domów.

Pierwsza koncepcja projektu zakładała, że dom będzie parterowy, z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony. Ze względu na ukształtowanie terenu zaproponowano wykonanie garażu w głębi działki – dzięki temu ograniczono planowane prace ziemne.

Dom o dachu dwuspadowym – co było życzeniem inwestorów – musiał pogodzić sprzeczne uwarunkowania: atrakcyjny, kameralny widok w kierunku północno-wschodnim, ogród od strony północnej, doświetlenie od strony południowej, wjazd i wejście na działkę od strony południowej, oraz spadek działki w kierunku północnym.

Zaprojektowano wejście do domu bezpośrednio na kuchnię i jadalnię, w tle których, przez duże przeszklenia, widoczne są okoliczne lasy i ogród. Z jadalni można bezpośrednio wyjść na zadaszony taras nad garażem. Od strony południowo-zachodniej, w sąsiedztwie kuchni, znalazł się obszerny salon z kominkiem, niezależnym wyjściem do ogrodu, oraz dużymi przeszkleniami od strony południowo-zachodniej.Takie rozmieszczenie funkcji na parterze pozwoliło na połączenie sprzecznych kierunków widoków i nasłonecznienia.

Dom wykończony został klinkierową cegłą i tynkiem. Zaproponowano również zastosowanie detali drewnianych. Poziomy układ elewacji powoduje, że dom ma ‚płaskie’ proporcje, co było naszym zamierzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 × 5 =