Drugi projekt koncepcyjny domu z widokiem – Paczewo

Drugi projekt koncepcyjny domu z widokiem – Paczewo


Druga koncepcja domu z widokiem w Paczewie.

W drugiej koncepcji postanowiliśmy usytuować dom równolegle do drogi która znajduje się od strony północnej. Prostopadłościenna, tradycyjna, ‚zamknięta’ bryła z dachem dwuspadowym, w którą wcięta została poziomo płaska, otwarta, częściowo przeszklona forma. Jest to połączenie dwóch kontrastów: introwertycznej tradycyjnej formy zabudowy, z modernistyczną otwartą na otoczenie bryłą.

Najważniejszym elementem projektu jest widok od strony południowo-zachodniej, który ma być towarzyszem życia toczącego się wewnątrz budynku. Dlatego dom od strony południowo zachodniej został w znacznej mierze – ale w granicach rozsądku – przeszklony. Można tutaj otworzyć połacie przeszklone i dosłownie wpuścić do wnętrza otaczającą przyrodę.

Wewnątrz, po wejściu do domu znajdujemy się bezpośrednio w części dziennej, oddzielonej od kuchni i jadalni ażurowymi schodami prowadzącymi na poddasze. Kuchnia znajduje się od strony drogi, ale otwarta jest na pokój dzienny. Przeszklenie w salonie zaprasza leśny krajobraz i ogród do wnętrza domu. Od strony zachodniej, w sąsiedztwie jadalni i kuchni, zaprojektowaliśmy zadaszony taras, gdzie można wygodnie podziwiać Kaszuby i zachodzące nad lasem słońce.

Dom znajduje się na wzniesieniu, co powoduje że jest wyeksponowany. W związku z tym zaproponowaliśmy formę budynku o układzie horyzontalnym. Poziome linie dachu i „wciętej” prostej bryły powodują, że dom wpisuje się w krajobraz i w nim nie dominuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

five × one =