Architektura sakralna Podlasia (i nie tylko)

Tym razem krótka notka, a właściwie galeria zdjęć z wycieczki po wschodnich i północno-wschodnich terenach naszego kraju.

Na początek dwie cerkwie:

Drewniana cerkiew w Łosince z drugiej połowy XIX wieku.


Murowana świątynia prawosławna we wsi Nowe Berezowo. Obie cerkwie zabytkowe, piękne, szlachetne, funkcjonujące i służące mieszkańcom pobliskich miejscowości.

Oczywiście podróżując po wschodnich terenach Polski nie można nie zauważyć kultury Tatarów, a szczególnie warto odwiedzić drewniany meczet w Kruszynianach.

W meczecie można spotkać Dżemila Gembickiego, który z charakterystycznym akcentem i lekkim dystansem opowiada o kulturze i tradycjach Tatarów. Warto również przespacerować się po sąsiadującym cmentarzu.

Na styku współczesności i historii: odbudowa bramy – dzwonnicy przy cerkwi w Sokółce.

I jako przedstawiciel współczesności – Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce autorstwa profesora Aleksandra Grygorowicza z Poznania. Ciekawa, charakterystyczna, jedyna w swoim rodzaju i szlachetnie starzejąca się architektura.

A na koniec, jako mniej zobowiązujący temat, przedstawiciel budownictwa lądowego, czyli słynne poniemieckie wiadukty kolejowe w Stańczykach z początku XX wieku.

Polecam podróżowanie samochodem po małych drogach wschodniej i północno-wschodniej Polski. Oczy pochłaniają piękne krajobrazy, a w najmniej oczekiwanym momencie można znaleźć architektoniczną perełkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 + eleven =