Studio Mumbai

W grudniowym numerze Architektury&Biznes można przeczytać ciekawy wywiad z Bijoyem Jainem z pracowni Studio Mumbai, przeprowadzony przez Aureliusza Kowalczyka. Zwróciłem uwagę na ten artykuł głównie ze względu na sposób działalności – pracownia zajmuje się projektowaniem i realizacją swoich pomysłów.

Poniżej umieszczam kilka zdjęć z realizacji tej pracowni. Posłużę się tymi przykładami, aby opisać czym moim zdaniem charakteryzuje się dobra architektura.

Palmyra House


Jest to dom jednorodzinny zrealizowany w Indiach, w miejscowości Nandagon w 2007 roku. Obiekt składa się z dwóch, niezależnych, podłużnych prostopadłościanów, pomiędzy którymi znajduje się basen. Architekt, ze względu na klimat, mógł pozwolić sobie na dosłowne otwarcie budynku na zewnątrz.


Forma budynku i zagospodarowanie terenu jest wpasowane w istniejące uwarunkowania. Podłużne skrzydła rozciągnięte są pomiędzy drzewami, a prostopadły basen ma dosłownie wycięte pola na istniejącą zieleń. Takie rozwiązania powodują, że budynek jest inny niż wszystkie, idealnie wpasowany w to miejsce. A przy tym takie drobnostki nadają charakteru architekturze.


Do wykończenia wnętrz zastosowano naturalne materiały. Ściany wykonane są z drewna, ze szczelinami przez które sączy się rozproszone światło.


Ażurowe ścianki powodują że wieczorem teren oświetlony jest światłem przenikającym z wewnątrz.


Detale architektoniczne – proste, czyste, naturalne formy, wynikające z potrzeb. Cały budynek stanowi zamkniętą, przemyślaną całość, wpisaną w środowisko. Architekt zastosował naturalne materiały występujące w regionie. A to powoduje, że budynek wpisuje się w krajobraz kolorystycznie i fakturowo.

A na zakończenie cytat Bijoya Jaina ze wspomnianego wywiadu:

Dla mnie ważne jest to, jak budynek styka się z gruntem. (…) Coś, co może wydawać się niesprzyjającym uwarunkowaniem na początku, staramy się wykorzystać w taki sposób, by zaczęło działać na naszą korzyść.

    Przykłady te mają cechy, którymi powinny wyróżniać się moim zdaniem budynki dobrze zaprojektowane:

  • budynki naturalnie odpowiadające na potrzeby użytkowników i z nich wynikająca, bez niepotrzebnych dodatków, prosta i czysta forma,
  • kubatura wpisana w istniejące otoczenie, dostosowująca się do zastanych warunków i korzystająca z ich zalet,
  • zastosowane naturalne materiały, pochodzące z terenów na którym obiekt powstaje – powoduje to wpisanie się obiektu w krajobraz pod względem kolorystyki i faktury.

Gorąco polecam, naprawdę inspirujące prace.

Wszystkie umieszczone fotografie pochodzą ze strony internetowej Studio Mumbai i są autorstwa Helene Binet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 − 14 =