Projekt hali produkcyjnej z częścią socjalno-biurową miał charakteryzować się prostotą, funkcjonalnością, oraz łatwością w budowie.
Jednocześnie obiekt nie mógł być prostacki i nijaki. Ostatecznie inspiracją do uformowania budynku stała się charakterystyka produktów które będą w zakładzie wytwarzane (a które na ten moment muszą pozostać tajemnicą).
Obiekt składa się z dwóch głównych brył. Do stalowej hali produkcyjnej o powierzchni 5000 m2 przylega niski, podłużny budynek socjalno-biurowy. Wjeżdżając na teren działki na pierwszym planie ukazuje się podłużna elewacja budynku biurowego z rytmicznym detalem siatki, na tle wyższej, prostej hali. Wokół całego budynku zaprojektowaliśmy przejazd z parkingami dla pracowników i gości od strony frontowej. Plac manewrowy i wjazdy do hali znajdują się w ukryciu przed oczami gości, w zapleczowej części działki. Na terenie znalazło się również miejsce na zadaszony parking dla rowerów, wiata śmietnikowa, oraz zbiornik przeciwpożarowy z placem manewrowym dla pojazdów straży pożarnej.
Budynek hali to prosta, stalowa konstrukcja pokryta płytami warstwowymi. Przylegający do niego budynek socjalno-biurowy to płaski, podłużny prostopadłościan, którego forma podkreślona jest białą ramą okalającą kubaturę. W ścianach zewnętrznych budynku rytmicznie rozmieszczono pionowe, wysokie przeszklenia doświetlające pomieszczenia pracy. W tym samym rytmie zostały rozmieszczone również okna i drzwi wewnętrzne, dzięki czemu światło słoneczne będzie przesączało się na przestrzał budynku. Na elewacji części biurowo-socjalnej zastosowano architektoniczny zabieg – zaprojektowane siatki w ramach stalowych pełnią funkcję zacieniającą dla wysokich przeszkleń pokoi biurowych, tworząc jednocześnie charakterystyczny, pionowy rytm na podłużnej elewacji. W ten, prosty i ekonomiczny sposób połączono istotną funkcję z architektonicznym detalem, który jednocześnie nawiązuje formą do produktów wytwarzanych na taśmach fabryki.
Do budynku socjalno-biurowego prowadzą dwa wejścia. Główne wejście, zaakcentowane dużym przeszkleniem, prowadzi do części biurowej, gdzie zaprojektowano sekretariat, pokoje biurowe, salę konferencyjną i pomieszczenia pomocnicze. Drugie, mniejsze wejście prowadzi do pomieszczeń socjalnych dla pracowników fizycznych, z szatniami, jadalnią, toaletami. Na wprost wejścia zaprojektowano bezpośrednie przejście do hali produkcyjnej. Cały budynek skomunikowany jest podłużnym korytarzem, łączącym przestrzeń biurową, przestrzeń socjalną i halę.
- Najważniejsze cechy projektu hali produkcyjnej z częścią socjalno-biurową:
- prosta i ekonomiczna forma, z rytmicznym detalem elewacji pełniącym funkcję osłony przeciwsłonecznej pokoi biurowych
- funkcjonalność i czytelny podział na strefę biurową, produkcyjną i socjalną
- ukrycie placów manewrowych na zapleczu działki bez szkody dla funkcjonalności zakładu
Projekt opracowany z pomocą i wsparciem architekta Pawła Kosobudzkiego, za któremu uprzejmie dziękuję.