Projekt domu w Nowym Dworze Gdańskim

Projekt domu żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim powstał przy dużym współudziale właścicieli, za co niniejszym chciałbym oficjalnie podziękować.

Od pierwszego spotkania było oczywiste, że projekt będzie wyjątkowy. Przyszli właściciele domu, bardzo mocno związani emocjonalnie z tradycją regionu, podkreślali że projekt ma być silnie powiązany z krajobrazem Żuław, ale nie może udawać starego, zabytkowego budynku. Projektując, postawiliśmy na tradycyjne gabaryty, proporcje i podziały. Budynek składa się z dwóch brył: głównej, mieszkalnej, oraz dodatkowej, mniejszej, mieszczącej w sobie dwustanowiskowy garaż. Na osi części mieszkalnej zaprojektowaliśmy wystawkę która mieści w sobie sypialnię właścicieli. Wejście główne do domu również znajduje się w osi budynku i podkreślone jest gankiem. Ściany budynku charakteryzują się poziomym podziałem, nawiązującym do szeroko stosowanego na terenie Żuław deskowania elewacji. Od strony ogrodu, dla przełamania, zaprojektowaliśmy nowoczesną, przeszkloną bryłę ogrodu zimowego. Głównym elementem ozdobnym w projekcie jest przetworzony laubzekin. Tradycyjną, drewnianą, ażurową ozdobę szczytów dachów przetworzyliśmy i uprościliśmy, tworząc ażurową, koronkową płytę. Element ten został zwielokrotniony i pełni różne funkcje: balustradę ganku, osłony okien balkonowych poddasza, oraz elementów zacieniających ogrodu zimowego.

Na parterze, na wprost głównego wejścia do domu zaprojektowaliśmy bezpośrednie przejście do ogrodu zimowego i na zewnętrzny taras. Duża przestrzeń pokoju dziennego zajmuje południowo-zachodni narożnik domu, z bezpośrednim przejściem do optycznie wydzielonej kuchni. W północnej części domu znalazł się pokój do pracy. Z garażu, za pośrednictwem pomieszczenia technicznego i korytarza z garderobą można przejść do części mieszkalnej domu. Z korytarza dostępna jest również toaleta. Schody na poddasze prowadzą do doświetlonej, otwartej części połączonej z korytarzem, gdzie można urządzić niewielką bibiotekę. W południowej części domu zaprojektowaliśmy dwa podobne pokoje dla dwóch córek. Z korytarza jest również dostępna duża, w pełni wyposażona łazienka, z wanną usytuowaną w osi wejścia i dwoma oknami dachowymi. Przestrzeń sypialna właścicieli została wydzielona i wyposażona w niezależną garderobę i łazienkę. Na poddaszu nad garażem zaprojektowaliśmy dużą, wielofunkcyjną przestrzeń rekreacyjną.

    Najważniejsze cechy projektu domu żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim:

  • tradycyjne, charakterystyczne gabaryty i proporcje domu
  • tradycyjna, przetworzona, wielofunkcyjna ozdoba – laubzekin
  • połączenie tradycyjnej architektury z nowoczesnym charakterem i detalem

opinia klienta

„Współpraca z panem Szymonem była dla nas przyjemnością. Od pierwszego kontaktu podchodził do naszych pomysłów w sposób otwarty i kompetentny. Nie byliśmy łatwymi klientami, bowiem zależało nam na nowoczesnym rozwiązaniu, ale wpisującym się w tradycyjne, żuławskie budownictwo. Pan Szymon poradził sobie z nami i projektem w sposób profesjonalny. Uważnie słuchał sugestii, analizował przesyłane materiały i reagował na bieżąco. Na każdym etapie tworzenia projektu byliśmy w kontakcie. Warto tu podkreślić, że pan Szymon jest uprzejmy, dyspozycyjny, skoncentrowany na zadaniu i terminowy. Jego wiedza o najnowszych trendach i rozwiązaniach w budownictwie czyni z niego architekta godnego polecenia. Co ważne: wsłuchuje się w klienta, a jednocześnie jest twórczy i z inicjatywą.”