Projekt przedszkola w Gdańsku był ciekawym wyzwaniem: trudna, nieforemna działka ze spadkiem, na której musimy zmieścić budynek z sześcioma salami przedszkolnymi przeznaczonymi łącznie nawet dla 150 dzieci.
Wyszliśmy z założenia, że fomra budynku będzie odzwierciedlała funkcję w niej zawartą. I tak powstała idea, żeby budynek składał się z dwóch białych prostopadłościanów w których umieścimy sale dla dzieci. Białe prostopadłościany ustawiliśmy pod kątem względem siebie, utrzymując w ten sposób kierunki wyznaczone przez otaczającą komunikację. Bryły te połączone zostały piaskowym łącznikiem, w którym znajduje się hol wejściowy, szatnie, pomieszczenia pomocnicze oraz kuchnia. Wchodząc do budynku trafiamy do obszernego holu z szatniami doświetlonego od góry dużymi przeszkleniami. Głównym elementem ozdobnym przestrzeni wspólnej są schody i antresola z kolorowymi balustradami.
Zaproponowaliśmy, aby sale przedszkolne były doświetlone dużymi, modułowymi oknami o proporcjach kwadratu oraz połówek kwadratu tworzących kolorowy rytm na elewacjach. Największe przeszklenia dodatkowo zostały ozdobione ażurowymi osłonami przeciwsłonecznymi. Kolorystyka zewnętrzna również odpowiada funkcji wewnątrz: każda z sal ma swój przypisany kolor, który pojawia się na ramach okien i łamaczach światła.
Spadek na działce został wykorzystany w projekcie ogrodu. Na ścianie podwyższonego tarasu dzieci będą mogły rysować kredą, a z tarasu na poziom ogródka będzie można zjeżdżać na zjeżdżalni. Dodatkowo spadki w terenie tworzą naturalne górki do zimowych wyścigów na sankach.
- Najważniejsze cechy projektu przedszkola w Gdańsku:
- dwie główne bryły mieszczące sale zajęć połączone zostały płaskim łącznikiem z holem wejścioym
- na białych elewacjach wyróżniają się kolorowe akcenty: okna, fragmenty elewacji i łamacze światła
- spadek w terenie został wykorzystany do stworzenia zjeżdżalni, murków do malowania i górek saneczkowych
Projekt powstał z udziałem arch. Emilii Gwizdały (A Plus Projekt), której serdecznie dziękuję za udaną współpracę.
Wizualizacje: P3VIZ Tomasz Jurkowski