Projekt domu z dużym, zadaszonym tarasem w Zdunowicach

Jesteśmy w trakcie projektowania nietypowego, dużego domu letniskowego w Zdunowicach. Dom ma służyć właścicielom i licznym gościom jako miejsce wypadowe w trakcie urlopów.

    Właściciele postawili sprawę jasno:

  • koniecznie musi być duża przestrzeń dzienna z dużą kuchnią i pięcioma małymi sypialniami na piętrze,
  • bezwzględnie przy domu ma się znaleźć duży, zadaszony taras.

Wzięliśmy się więc do pracy i zaprojektowaliśmy bardzo prostą, logiczną formę.


Dom na rzucie prostokąta pokryty jest dachem dwuspadowym. Jest to najprostsza możliwa forma budynku, która przełamana jest charakterystycznie wciętym dachem obszernego tarasu.


Od strony frontowej, południowo-zachodniej, zaprojektowaliśmy wejście do domu, które prowadzi przez wiatrołap do dużej części dziennej. Wysunięte zadaszenie tarasu odizolowane zostało od strefy wejściowej ścianą murowaną z kamienia.


Taras pod zadaszeniem ma powierzchnię około 30 m2. Jest to naturalne przedłużenie strefy dziennej. Z salonu na taras prowadzi duże, narożne, przesuwne okno tarasowe. W ścianie zewnętrznej domu zaprojektowaliśmy podwójny komin, który obsłuży planowany kominek w salonie oraz dodatkowy, zewnętrzny kominek na tarasie.


Parter domu ma bardzo prosty układ. Wejście do domu prowadzi do wiatrołapu, skąd można wejść bezpośrednio do salonu. Wiatrołap pełni jednocześnie funkcję łącznika między strefą mieszkalną a garażem. Większość parteru zajmuje strefa dzienna z aneksem kuchennym. Dodatkowo na parterze zaprojektowaliśmy pokój gościnny i niewielką łazienkę.


Na poddaszu zgodnie z życzeniem właścicieli zaprojektowaliśmy pięć niewielkich pokoi sypialnych przewidzianych dla licznych gości którzy będą latem spędzać czas wśród zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

five × 5 =