Tym razem krótka notka, a właściwie galeria zdjęć z wycieczki po wschodnich i północno-wschodnich terenach naszego kraju.
Na początek dwie cerkwie:
Drewniana cerkiew w Łosince z drugiej połowy XIX wieku.
Murowana świątynia prawosławna we wsi Nowe Berezowo. Obie cerkwie zabytkowe, piękne, szlachetne, funkcjonujące i służące mieszkańcom pobliskich miejscowości.
Oczywiście podróżując po wschodnich terenach Polski nie można nie zauważyć kultury Tatarów, a szczególnie warto odwiedzić drewniany meczet w Kruszynianach.
W meczecie można spotkać Dżemila Gembickiego, który z charakterystycznym akcentem i lekkim dystansem opowiada o kulturze i tradycjach Tatarów. Warto również przespacerować się po sąsiadującym cmentarzu.
Na styku współczesności i historii: odbudowa bramy – dzwonnicy przy cerkwi w Sokółce.
I jako przedstawiciel współczesności – Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce autorstwa profesora Aleksandra Grygorowicza z Poznania. Ciekawa, charakterystyczna, jedyna w swoim rodzaju i szlachetnie starzejąca się architektura.
A na koniec, jako mniej zobowiązujący temat, przedstawiciel budownictwa lądowego, czyli słynne poniemieckie wiadukty kolejowe w Stańczykach z początku XX wieku.
Polecam podróżowanie samochodem po małych drogach wschodniej i północno-wschodniej Polski. Oczy pochłaniają piękne krajobrazy, a w najmniej oczekiwanym momencie można znaleźć architektoniczną perełkę.