Nowoczesny dom z dachem skośnym
Dom który połączy tradycyjny kształt dachu skośnego z nowoczesnym wyrazem architektonicznym. Takie zadanie często stawiane jest przed architektami. Dom pod Gdańskiem należy właśnie do grupy projektów, w których tradycyjny dach dwuspadowy nie przeszkodził w wykreowaniu nowoczesnego charakteru budynku. Wręcz przeciwnie, skośny dach jest jego charakterystycznym elementem, od którego wywodzi się cała idea budynku.
Bryła domu
Główną bryłę domu tworzy podłużna, grafitowa forma przekryta dachem dwuspadowym. Z głównej bryły prostopadle wysunięta jest biała kubatura salonu ze szklaną ścianą szczytową. Od strony frontowej grafitowa główna bryła została podcięta – parterowa część została przesunięta i wysunięta poza jej obrys. Powstał w ten sposób charakterystyczny podcień wejściowy z nadwieszoną grafitową bryłą. Wysunięty fragment parteru tworzy duży garaż na dwa auta z tarasem na dachu dostępnym z sypialni.
Główna bryła domu jest wykończona płytami włóknocementowymi w kolorze grafitowym i pokryta dachówką ceramiczną płaską. Dolne partie głównej bryły to ściany tynkowane z fragmentami wykończonymi deskowaniem w układzie pionowym. Dom charakteryzuje się dużą ilością przeszkleń.
Zadaszony taras – pokój zewnętrzny
Charakterystycznym elementem projektu jest zadaszony taras. Jest to „pokój zewnętrzny”, wcięty w obrys głównej bryły bezpośrednio obok wysuniętej, prostopadłej bryły salonu. Taras jest oszklony z trzech stron – od strony jadalni, korytarza, oraz od strony pomieszczenia siłowni. Dzięki temu tworzy on charakterystyczny punkt w domu, zaciera granicę między wnętrzem a zewnętrzem i doświetla pośrednio pomieszczenia i ciąg komunikacyjny.
Podział na strefę dzienną i nocną
Wejście do domu zaprojektowane zostało w strefie podcienia głównej bryły domu. Z wiatrołapu do którego przylega duża garderoba prowadzą drzwi do głównej części domu. Strefa dzienna podzielona została na trzy części. Za obszerną wyspą znajduje się duża, doświetlona kuchnia z sąsiadującą spiżarnią. Obok kuchni znajduje się strefa jadalni, oddzielona od strefy rekreacyjnej dwustronnym kominkiem. Przestrzeń ta jest wysoka, otwarta aż do dachu, a na antresolę prowadzą wygodne, podłużne schody. W dalszej części parteru znajduje się charakterystyczny „pokój zewnętrzny” – taras w formie podcięcia głównej bryły domu, widoczny z jadalni, siłowni i korytarza. Dalej znajduje się łazienka z prysznicem, pokój gościnny również z zadaszonym tarasem, oraz obszerna siłownia.
Na poddaszu znajduje się wydzielona strefa sypialni z niezależną dużą, doświetloną łazienką oraz garderobą. Z sypialni można wyjść na taras na dachu garażu. Z antresoli korytarz doświetlony oknami dachowymi prowadzi do części domu przeznaczonej dla dzieci – trzech pokoi oraz łazienki. Na poddaszu znalazło się również miejsce na pralnię z suszarnią.
Dom ma czytelny, prosty układ funkcjonalny z wyraźnym podziałem na strefę dzienną (gościnną) oraz nocną (prywatną).
Projekt: ASK Architekt Szymon Kuhn
Wizualizacje: P3VIZ