W kilku punktach opisuję w jaki sposób rozsądnie ograniczyć koszty budowy domu jednorodzinnego. Postaram się przedstawić kilka zasad którymi powinniśmy się kierować podczas opracowania lub kupowania projektu domu jednorodzinnego. W jaki sposób gospodarować budżetem przeznaczonym na projekt oraz budowę domu aby nie ponosić w przyszłości dodatkowych kosztów? Jak rozsądnie szukać oszczędności już na etapie projektowania domu, a także w trakcie budowy?
1. Proste nie znaczy prostackie
Domy o prostej formie są z reguły tańsze w budowie. Wynika to z kilku przyczyn: im mniej przenikających się pod różnymi kątami ścian, załamań, różnorodnych wykuszów i innych dodatków, tym szybciej i łatwiej jest je wybudować. Ponadto, łatwiejsza do wykonania będzie konstrukcja dachu. Pamiętajmy również, że przy pokryciu dachu dachówką, najdroższymi elementami są tak zwane akcesoria, czyli np. gąsiory które służą do pokrycia załamań połaci dachowych. W ogólnym koszcie budowy domu są to oczywiście niewielkie kwoty, ale zsumowane w większych ilościach mogą dać spore oszczędności.
Oczywiście prosta forma domu nie oznacza, że musimy zbudować popularną kostkę mieszkalną. Dom prosty w formie może być bardzo elegancki i ładniejszy od wymyślnych, przegadanych budynków.
2. Piwnica – czy niezbędna?
Znacznym kosztem budowy domu są wszelkie izolacje, zarówno przeciwwilgociowe, przeciwwodne, jak i termiczne. Są to jedne z ważniejszych i bardziej wrażliwych elementów budowli, a więc z pewnością nie powinniśmy na tym elemencie oszczędzać. Możemy jednak znaczną część kosztów związanych z izolacjami ograniczyć zmniejszając powierzchnię wymagającą zaizolowania. Na przykład projektując dom jednorodzinny zastanówmy się, czy piwnica jest nam absolutnie niezbędna.
- Nie wykonując piwnicy, ograniczymy koszty związane z:
- wykonaniem znacznie głębszych wykopów
- wymurowaniem ścian piwnicy i izolacją przeciwwilgociową tych ścian,
- wykonaniem schodów na kondygnację podziemną.
Często bardziej praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie, jeśli powiększymy kondygnację parteru o pomieszczenia gospodarcze lub techniczne które chcieliśmy umieścić w piwnicy.
Podobne pytanie możemy sobie postawić na przykład w odniesieniu do garażu – może zamiast murowanego garażu wystarczy nam estetyczna, spójna z projektem domu, wolnostojąca wiata?
3. Izolacje!
Nie oszczędzajmy na izolacjach! Jest to bardzo istotne, ponieważ źle wykonana izolacja jest niezwykle trudna do naprawienia, a co za tym idzie bardzo kosztowna. A zatem nie oszczędzajmy na wykonywanych izolacjach, ale oszczędzajmy na powierzchniach wymaganych izolacji. Poza piwnicami, o których pisałem powyżej, możemy również ograniczyć ilość i powierzchnię tarasów, dachów i innych elementów które wymagają wykonania izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej.
4. Ciepło!
Nie oszczędzajmy również na izolacjach termicznych. Każdy projekt domu jednorodzinnego musi spełniać wymogi polskiego prawa dotyczące izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych. Pamiętajmy jednak, że w porównaniu do współczesnych możliwości technicznych wymogi te nie są wygórowane. Warto na etapie budowy ponieść nawet wyższe koszty, ale przez następne lata cieszyć się niższymi rachunkami za energię.
- Warto tutaj zwrócić uwagę na budownictwo pasywne. Dla porównania, zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu w ciągu roku wynosi:
- dla domów tradycyjnych: ok. 120 kWh/m2
- dla domów pasywnych: nie więcej niż 15 kWh/m2
Oznacza to, że budując dom pasywny możemy ograniczyć koszt energii potrzebnej do ogrzania budynku do 1/8 kosztów ogrzewania tradycyjnego domu.
Oczywiście zbudowanie domu pasywnego jest drogie, ale warto zwrócić uwagę na izolację termiczną budynku aby w przyszłości cieszyć się tanim domem. Możemy również ograniczyć liczbę balkonów i innych elementów, które przecinając warstwę izolacji termicznej tworzą mostki cieplne. Oszczędność podwójna – na etapie budowy i w trakcie eksploatacji.
5. Etapy budowy domu
Zastanówmy się, czy cały budynek musimy zbudować już w pierwszym etapie. Projekt domu jednorodzinnego, lub dowolnego innego budynku, może uwzględniać etapowanie realizacji. Architekt może zaprojektować docelowy dom dla wielopokoleniowej rodziny i uwzględnić etapowanie jego budowy. Na początek możemy zrealizować fundament całego budynku, ale tylko część kubatury, a w późniejszym terminie budować kolejne fragmenty.
6. Wykończenie wnętrz – oszczędzajmy
Najlepiej oszczędzać na tych elementach, które nie będą negatywnie wpływały na stan techniczny naszego domu. Jednocześnie muszą być to dostępne miejsca, które w przyszłości będzie można wymienić na lepsze czy ładniejsze. Elementy wykończenia wnętrz spełniają te wymogi. Wybierajmy te podłogi, meble, armaturę, które spełnią nasze podstawowe potrzeby, zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, ale nie będą zbyt drogie. Koszt wykończenia wnętrz może przecież znacznie przekroczyć koszty wybudowania domu w stanie surowym!
7. Architekt!
Jeśli zatrudniliśmy architekta do wykonania projektu domu jednorodzinnego – pytajmy, wymagajmy, uściślajmy. Architekt pomoże w poszukaniu takiej formy projektowanego domu, która spełni nasze wymagania i nie będzie kosztowała więcej niż jest to niezbędne.
8. Rozsądek przede wszystkim
- Podsumowując – rozsądek to podstawa, a więc:
- nie oszczędzajmy na elementach, które mogą negatywnie wpływać na stan techniczny domu i które będą kłopotliwe w naprawie lub wymianie,
- oszczędzajmy na formie, etapowaniu i wykończeniu wnętrz.
Przeczytaj również jak zaprojektować dom pełen światła.
Może Państwa również zainteresować artykuł na temat wyboru działki budowlanej.
Architekci niestety do każdego swojego projektu podchodzą jak do dzieląc swojego życia .Dlatego aby zrobili projekt prosty ,funkcjonalny i niedrogi to droga przez mękę dla inwestora . Jednocześnie wielka szkoda, że jest tak niewielu wśród architektów wizjonerów ,lecz tylko umysły ścisłe .
Rozsądnie – to przekalkulować sobie wcześniej koszt budowy domu. Warto skorzystać z pomocnych w tym temacie stron np.: http://www.taniabudowadomu.pl/ Na tej porównamy oferty firm budowlanych, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać ta najlepszą.
Tani dom to też dom zeroenergetyczny. To, że poniesiemy większe koszty na etapie budowy nie znaczy, że nie zwróci się nam to podczas jego uzytkowania.
Projekty ktore ogladam sa robione przez architektow ktorzy nie powinni nimi byc.KUCHNIE BEZ ZACHIWANEGO CIAGU TECHNOLOGICZNEGO. PODOBNIE LAZIENKI. POJEDYNCZE UMYWALKI, BEZ BIDETU/WC JAPONSKIEGO, TARASY, BALKONY WCIAGNIETE W POWIERZCHNIE LOKALU, GOLE, BEZ ZALUZJI I ROLET/OKIENNIC OKNA. PRZEDSIONKI I GANKI-KLITKI, BRAK PODCIENI I PODJAZDOW. ZUPELNY BRAK ODNIESIENIA DO KIERUNKOW SWIATA I IZOLACJI SCIAN, ORAZ ODLEGLOSCI I POLOZENIA BUDYNKOW SASIEDNICH. IM DZIWNIEJ TYM LEPIEJ BO „ARTYSTYCZNIE”. ZERO EKONOMIKI BUDOWY. PROJEKTOWANIE ZZA BIURKA, ITP, ITD. KTO UCZY I WYDAJE DYPLOMY TYM NIBY-ARCHITEKTOM.