Jak usytuować dom względem stron świata?

Przy projektowaniu domu (a także przy doborze domu katalogowego) należy zwrócić uwagę na doświetlenie poszczególnych pomieszczeń światłem dziennym. Starajmy się zatem trzymać podstawowej zasady, czyli podążania za słońcem. Pomieszczenia w których przebywamy rano powinny być skierowane w stronę wschodnią, a pokoje wieczorne – na zachód.

Przed przystąpieniem do projektowania lub przed kupnem projektu gotowego warto przeanalizować optymalne usytuowanie pomieszczeń w domu względem stron świata. Omówmy więc sytuację idealną, która prawdopodobnie w rzeczywistości nigdy nie będzie miała miejsca, ale do której powinniśmy dążyć przy planowaniu swojego domu. Na początek mały szkic, na którym schematycznie przedstawiam drogę słońca.


Wynika z niego, że słońce wschodzi od strony wschodniej, zachodzi od strony zachodniej, a w południe świeci od strony południowej. Nie jest to specjalnie odkrywcze, ale warto uświadomić sobie ten fakt patrząc na mapę działki, na której planujemy postawić dom. Dzięki temu bardzo szybko i łatwo rozmieścimy pomieszczenia kierując się zasadą podążania za słońcem.

1. Strona północna

Sytuacja idealna jest, gdy wjazd i wejście na działkę znajduje się od strony północnej, czyli najgorzej doświetlonej. Jest to korzystne, ponieważ od tej strony możemy umieścić garaż, wiatrołap, pomieszczenia gospodarcze. Dzięki temu ważniejsze pomieszczenia, jak np. salon, gabinet, sypialnie będą oświetlone bezpośrednio.

Od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej powinniśmy umieścić również kuchnię oraz jadalnię. Dzięki temu pomieszczenia w których przechowujemy żywność nie będą się zbytnio nagrzewały. A przy okazji usytuowanie kuchni blisko wejścia do domu skraca drogę jaką trzeba przebyć z zakupami.

2. Strona wschodnia

Strona wschodnia (a także północno- i południowo-wschodnia) to miejsce idealne na sypialnię. Zaprojektowanie okien w ścianie wschodniej pozwoli na budzenie się ze słońcem co pozytywnie nastraja na cały dzień (a przynajmniej do porannej kawy).

3. Strona południowa, południowo-zachodnia

Od strony południowej i południowo zachodniej pomieszczenia będą doświetlone w godzinach popołudniowych. Jest to najbardziej cenne oświetlenie, a więc od tej strony umieszczamy najważniejsze pomieszczenia domu, w których przebywamy po południu i wieczorem – salon, jadalnia, biblioteka itp. Od tej strony również powinniśmy usytuować wyjście na taras. Idealnie jest, gdy od strony południowej lub południowo-zachodniej mamy ogród i piękny widok z okna.

Wynika z tego, że ze względu na doświetlenie nasz dom powinien mieć pomieszczenia rozmieszczone jak na poniższym schemacie:

Ale dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na inne kwestie:

5. Krajobraz

Poszukajmy w krajobrazie widoku, który zwraca na siebie uwagę. Może to być jezioro, panorama miasta, wioska z dominantą w postaci wieży kościoła, las, a nawet własny ogródek. Przebywanie w domu, który ma kontakt z krajobrazem jest ogromną przyjemnością.

Podsumowując:

Oczywiście opisane przeze mnie zasady są bardzo ogólne i dotyczą sytuacji idealnej. W rzeczywistości usytuowanie domu względem stron świata jest sztuką kompromisu. Ukształtowanie działki i rysunek krajobrazu powodują, że z reguły z pewnych rzeczy musimy niestety rezygnować, na rzecz innych które uznamy że są dla nas ważniejsze.

Kierujmy się jednak prostą zasadą podążania za słońcem: pomieszczenia w których przebywamy rano umieśćmy od strony wschodniej, pomieszczenia dzienne i wieczorne od strony południowej, południowo-zachodniej i zachodniej, a pomieszczenia nie wymagające bezpośredniego słońca od strony północnej. I nie zapominajmy przy tym o widokach z okien – poza schronieniem przed deszczem i mrozem dom powinien również zapewniać przyjemność z życia.

Czy znaleźli Państwo w tekście odpowiedzi na swoje pytania? Czy tekst był pomocny? Zachęcam do komentowania i zadawania pytań poniżej!

75 komentarzy “Jak usytuować dom względem stron świata?

 1. Tylko jak to rozplanować jesli wjazd do domu mamy od strony poludniowej?a na dodatek działka jest wąska bo tylko 12x50m

  1. To jest wyzwanie projektowe! Na tym właśnie polega projektowanie – wybieramy priorytety (na przykład duże okno z salonu na stronę południowo-zachodnią) i kształtujemy budynek w taki sposób, żeby osiągnąć najlepszy możliwy rezultat. Może należałoby wykorzystać długość terenu i na froncie postawić wolnostojący garaż, a dom w głębi działki z wejściem od strony wschodniej? Uzyskamy wtedy kameralne podwórko pomiędzy budynkami.

 2. Mam salon od str zach.i bardzo tego żałuję bo i tak po południu słońce porostu razi w oczy i żaluzje są zasłonięte, w konsekwencji w kotłowni po stronie wschodniej jest dużo jaśniej po południu. Planujesz dom kieruj się wygodą na codzień i praktycznym aspektem a nie tzw dobrą teorią. Pozdrawiam.

  1. Bardzo słuszna uwaga – teorię zawsze należy zweryfikować na podstawie upodobań konkretnych osób. Jeśli przyszłym mieszkańcom będzie przeszkadzało bezpośrednie słońce, to projekt powinien to uwzględnić dostosowując rozmieszczenie okien lub poprzez zastosowanie elementów zacieniających (np. wysoka zieleń w pewnej odległości od okna).

  2. Zgadzam się… mam mieszkanie z balkonem na południe o oknami na zachód. Masakra! przez ostatnie tygodnie (sierpień) okna cały dzień zasłonięte a w mieszkaniu niemiłosiernie gorąco. Balkon nagrzewa się tak, że okno można otworzyć ok 22:00. Fakt miło jest rano… ale ja chciałbym po południu posiedzieć… ale się nie da.

  3. Tez mam okna od poludnia i fakt, sierpien byl ciezki ale za to zimowe miesiace ( a przynzajmy zima trwa od pazdzoernika do maja) to idealnie bylo. Ja juz mialam kwiatki na balkonie a sasiadka z oknem na polnoc skrobala szyby…..

 3. witam. a jam dylemat bo wiele czytam na temat jak dobrze usytuowac dom. posiadam działkę 27×80 m. wjazd na działkę od strony południowej. na działce z przodu stoi juz dom mojej teściowej , 11 metrów dalej stoi garaż z którego korzystam ma wymiary 9x 7 m , dalej juz jest ogród pełen zieleni.w przedniej czesci dzialki gdzie stoi dom tesciowej po obu stronach mam sąsiadów z wysokimi budynkami. w dzien słoneczny działka jest bardzo dobrze oświetlona. chciałbym do garazu zaraz za nim przybudowac dom . niewiem czy bedzie lepiej od strony zachodniej miec biuro i okno salonowe a wejscie od wschodu od granicy sąsiada czy zrobić odbicie lustrzane i wejście od zachodu lecz wtedy musiałbym zmieniać pozycje okna salonowego ,ale to i tak spowoduje że okno salonowe będzie od pólnocy z wyjsciem na duzy ogród

  1. Jeśli ogród od strony północnej jest atrakcją, to starałbym się w salonie połączyć kierunek widoku na ogród, z doświetleniem od strony zachodniej. A może uda się całą zachodnią część domu poświęcić na przestrzeń dzienną (salon od południa, kuchnia od północy z widokiem na ogród, jadalnia od strony północno-zachodniej z wyjściem do ogrodu). Pomieszczenie do pracy w takiej sytuacji raczej sytuowałbym od strony wschodniej, podobnie wejście do domu.

 4. Witam czy jest ktos w stanie mi pomóc od jakiej strony lepsze byłoby usytuowanie domu. Okna kuchni na północny zachód, taras na południowy zachód(1) czy okna kuchni na południowy wschód a taras na północny zachód(2). Bardzo potrzebuje porady, dodatkowo dom (2) stoi pierwszy za nim dom (1)

 5. Dobrze że zastanawiamy się na temat rozmieszczenia pomieszczeń domu względem światła bo to bardzo ważne, czasem może bardzo uprzykrzyć życie a czasem uczynić je przyjemnym. Przedstawione tu zasady być może są „optymalne”, ale czasami są skrajnie złe. Zupełnie inne warunki ciepła i światła są zimą a inne latem. Latem chowamy się przed ciepłem i światłem a zimą ich szukamy.
  Doświadczyłem na własnej skórze tego „idealnego” usytuowania sypialni na wschodzie, w miesiącach letnich ciepło i światło już od 5, 6 tej rano nie dało spać. Sypialnia zachodnia pozwalała spać do późna. Zimą oczywiście obie sypialnie były podobnie dobre.
  Teraz śpię w pokoju południowym w bloku, ma on prostopadłe skrzydło które zasłania mi wczesne światło ze wschodu, a jednocześnie jest szybko jasno rano zimą. W porównaniu do poprzedniej wschodniej sypialni jest to wyraźnie lepsze rozwiązanie.
  Myslę że wschodnia sypialnia w domu może się „obronić” tylko w przypadku zieleni zasłaniającej słońce rano, i to zieleni liściastej, bo zimą światło jest bardziej pożadane.

  1. Dziękuję za udział w dyskusji i ten ciekawy głos. Zgadzam się, że rozmieszczenie pomieszczeń jest jedną z ważniejszych decyzji – jeśli nie najważniejszą. Oczywiście nie ma rozwiązania idealnego, które będzie dobre dla całej ludzkości. Na tym właśnie polega projektowanie, gdzie poszukuje się najlepszych możliwych rozwiązań dla konkretnego człowieka – użytkownika budynku. Dlatego gdybym miał projektować dom dla osoby która lubi długo pospać to sypialnia na pewno nie byłaby umieszczona od strony wschodniej.
   Z drugiej strony zwracam uwagę na fakt, że lepiej jest mieć okno na nasłonecznioną stronę i regulować natężenie światła wedle własnych potrzeb np. za pomocą okiennic, żaluzji, markiz, rolet itp. rozwiązań. Dzięki temu mamy wybór – chcemy mieć od rana słońce to odsłaniamy okno, a jak chcemy dłużej pospać to okno zasłaniamy. Jeśli natomiast okno będzie na stronę zacienioną np. północną, to wyboru już nie będziemy mieli.

 6. Pamiętam też zachodną kuchnię w mieszkaniu w bloku. Latem po południu, gdy gotowało się w garnkach, bardzo ciężko było tam przebywać, a po stronie wschodniej wtedy, przyjemnie.

  1. Z kuchnią – podobnie z jadalnią – sytuacja jest oczywiście odwrotna. Tutaj należy raczej słońca unikać, aby pomieszczenia te się nie nagrzewały zbyt mocno. Dlatego okna tych pomieszczeń powinny wychodzić na stronę północną, lub mieć możliwość zasłonięcia od strony zewnętrznej.

 7. Tak walimy salon z ogromnymi przeszkleniami na południe/zachód, później rolety zasłonięte i klimatyzator ustawiony na maksa.
  Gdy chcesz wyjść z salonu do ogrodu, dostajesz podmuch gorąca, a zaraz za tyłkiem musisz zamykać drzwi bo w salonie zaraz jest ukrop.
  Te, wskazany w tym artykule,ustawienie jest dobre pod względem ogrzewania domu ale nie pod względem użytkowania. Ja mam salon po stronie północnej i gdy używa się tarasu (a używa się go w dni ciepłe a nie w zimie) jest on w przyjemnym chłodzie. Salon też jest praktycznie cały czas otwarty na ogród bo jest w cieniu.
  Jest to chyba najlepsze rozwiązanie na lato.
  Co do zimy wczesnej wiosny i później jesieni naprawdę otwieramy wtedy salon na ogród?

  Dla mnie idealne usytuowanie domu jest dokładnie na odwrót niż w tym artykule. Być może ogrzewanie jest odrobinę droższe (choć przy dzisiejszej izolacji różnica jest niewielka) ale za to w lecie domu nie trzeba chłodzić (przegrzanie bolączką domów pasywnych) a o komforcie użytkowania nie wspomnę.

 8. Dzień dobry
  Dziękuję za ten interesujący głos. Miło mi że wyraził Pan swoją opinię.
  Piękno projektowania budynków polega między innymi na tym, że można ukształtować przestrzeń dowolnie, w zależności od potrzeb przyszłych użytkowników. Opisane przeze mnie zasady są ogólne, sprawdzające się w większości przypadków. Ale nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Każdy człowiek jest inny i projektowanie należy zacząć od rozpoznania potrzeb mieszkańca. Z pewnością gdybym miał projektować dom dla Pana, to nie zaprojektowałbym przeszkleń na stronę południową i zachodnią.
  Przegrzewanie się budynków można ograniczać stosując odpowiednie elementy zacieniające, jak żaluzje zewnętrzne, rolety, okapy, daszki, zieleń, markizy – w zależności od architektury budynku.
  Z mojego punktu widzenia lepiej jest zaprojektować dom otwarty na słońce, a w kilka ekstremalnie upalnych dni w roku zasłonić okna od strony zewnętrznej na przykład za pomocą markizy, niż przez cały rok mieszkać w zacienionym domu. Ale to jest kwestia indywidualna.

  1. Ogród od strony północno-zachodniej to nie jest optymalne rozwiązanie, ponieważ większość czasu będzie w cieniu. Od godzin porannych do popołudniowych będzie on w cieniu domu, dopiero późnym popołudniem będzie tam słońce. Ogród w takim miejscu powinien być odpowiednio zaprojektowany, z uwzględnieniem doboru roślin. Moim zdaniem wyjście do takiego ogrodu i taras powinny być możliwie jak najbardziej od strony zachodniej (a nie północnej).

 9. Witam.
  Planujemy budowę domu wg tego projektu:
  http://z500.pl/projekt/748/Z302,dom-na-waska-dzialke-z-poddaszem-uzytkowym-i-z-ogrzewaniem-na-paliwo-stale/dane-ogolne.html
  Mamy działkę z wjazdem od strony zachodniej o wymiarach 26m szerokości i 33m długości.
  Chciałabym umieścić dom bliżej wschodniej granicy działki.
  Teraz pytanie jakie ułożenie domu byłoby najbardziej optymalne?
  1. W wersji podstawowej z kuchnią/gabinetem/jadalnią od południa
  2. W wersji lustrzanego odbicia z kuchnią/gabinetem/jadalnią od zachodu?

  1. Dzień dobry
   Zawsze zalecam, żeby przed kupieniem projektu gotowego spotkać się z architektem który będzie robił tzw. adaptację projektu i przedyskutować z nim czy projekt został dobrze dobrany do konkretnych warunków. Gdyby to miało zależeć tylko ode mnie i wybór byłby ograniczony do tego projektu w wersji podstawowej i lustrzanej, to wybrałbym wersję z kuchnią/gabinetem/jadalnią od południa. Aczkolwiek nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ w lecie okna od kuchni i jadalni należałoby osłaniać żeby się nie przegrzewały (daszek / okiennice / żaluzje zewnętrzne / rolety zewnętrzne / zieleń). Ale powtarzam, proszę znaleźć architekta, który przygotuje adaptację i poradzić się jej/jego czy projekt jest dobrze dobrany do działki.
   Życzę udanej inwestycji!

 10. Niestety muszę poprzeć przedmówcę. Rolety, markizy, markizy okienne, schuttersy i daszki z płótna żaglowego się nie sprawdziły. Mam praktykę z południowo-zachodnim usytuowaniem jadalni i salonu oraz teraz wschodnim i nie da się przecenić tego drugiego rozwiązania. O ile w poprzednim domu nie dało się korzystać z salonu i jadalni w trakcie lata bez całkowitego zaciemnienia i klimatyzowania, o tyle obecnie wschodnie położenie okien salonowych – duże, wysokie przeszklenia – są ideałem. Ogród po wschodniej stronie słońce opuszcza około 13-tej i jest to jedynie miejsce na odpoczynek w upalne dni. Rano, co prawda, masło się topi przy śniadaniu w ogrodzie i zaciągamy tarasolę, ale obiad w ogrodzie upływa już w przyjemnym chłodzie. Wczesną wiosną w ogrodzie jest, co prawda chłodno, ale wtedy korzystamy z południowo – zachodniego tarasu. Na sypialnię nie mogłam wybrać wschodnich okien, które uważam za idealne i tak miałam w poprzednim domu, ale ze względu na resztę ustawień w tym wschodni salon nie żałuję ich północnego położenia. Nie polecam też jednak południowo- zachodnich sypialni, które sprawdzają się jedynie zimą. W lecie nie sposób w nich zasnąć ani ich wywietrzyć przed północą.

  1. Dziękuję za udział w dyskusji. Ciekawa opinia, szczególnie że ma Pani bezpośrednie porównanie obu rozwiązań. Oczywiście każde z nich ma swoje plusy i minusy, nie ma rozwiązania idealnego. Rozważając jedynie okres letni, kiedy chcemy ukryć się przed słońcem, z pewnością poranne doświetlenie salonu jest korzystniejsze. Jednak analizując cały rok, a szczególnie okres zimowy, doświetlenie południowe i zachodnie w salonie w mojej opinii jest lepsze. Ale jest to oczywiście kwestia wyboru, każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby. Z pewnością jednak kuchnię i jadalnię należy przed słońcem ukrywać, jeśli jest to możliwe.

 11. Wszedzie czytam informacje, iz najlepsze polozenie domu wzgledem kierunkow swiata to wjazd od polnocy, salon od poludnia itd., czyli poszczegolne sciany usytuowane prostopadle do glownych kierunkow. Zastanawiam sie jednak, czy nie lepsze byloby polozenie domu, nazwijmy je – „skrecone”, czyli sciany budynku prostopadle/zwrocone na pn-zach, pn-wsch, pd-zach i pd-wsch? W takim polozeniu nawet sniany polnocne bylyby czesciowo doswietlane od wschodu i zachodu. Faktem jest, ze kat penetracji wnetrza budynku przez swiatlo sloneczne bylby zgola inny, zatem… Prosze o podpowiedz. Mam dylemat, czy wybrac dzialke „skrecona”, czy tez „prosta” 🙂

  1. Dzień dobry. Budynek skręcony, czyli usytuowany pn-zach, pn-wsch, pd-zach, pd-wsch spowoduje, że elewacje pn-zach i pn-wsch zimą nie będą łapały światła w ogóle, lub bardzo niewiele. Proszę pamiętać, że zimą im bliżej 22 grudnia, tym bardziej słońce wschodzi od strony południowo-wschodniej, a nie wschodniej i północno-wschodniej. Analogicznie z zachodem. Więc jeśli jest taka możliwość i zależy Pani na dużej ilości słońca w domu, to raczej wybrałbym działkę „prostą”.

 12. Witam serdecznie, posiadamy dużą działkę bo aż 4ha. Od strony północnej płynie rzeka od południa wysoki las ok 20m, wschód i zachód pola.Nniestety warunki zabudowy mówią o minimalnym położeniu budynku 100m od rzeki i 12m od lasu więc został mały prostokąt jakieś 30m od lasu. Oczywiście najładniejsza stroną jest północ z uwagi na rzekę. Problemem jednak zostaje cień lasu który cały czas rośnie i zimą może przykryć większość domu.Czy jest jakieś rozsądne wyjście z ustawieniem domu w tym przypadku?

  1. Dzień dobry, ciężko mi będzie cokolwiek konkretnego odpowiedzieć bez znajomości ukształtowania terenu, miejsca wjazdu na działkę, mapy itp. Mogę jedynie odpowiedzieć że starałbym się usytuować dom w taki sposób, żeby część dzienna była otwarta na zachód (oświetlenie) i północ (widok), dobrze byłoby również zyskać trochę słońca południowego. Może należałoby wybudować dom wzdłuż osi północ-południe, w którym cała część zachodnia będzie pełniła funkcję dzienną: kuchnia od północy z dużymi oknami otwierającymi widok na rzekę, następnie jadalnia z wyjściem na taras w kierunku zachodnim i salon doświetlony od strony południowej? Całość byłaby jedną otwartą przestrzenią tak aby z każdego miejsca widoczny był widok na rzekę.

 13. Pozdrawiam panie szymonie. Grzegorz pietrzak.projekt budynku gospodarczego w lapinie kartuskim.moze jeszcze pan pamieta.budowa jeszcze nie ruszyla. Jezeli chodzi o usytuowanie domu wzgledem kierunkOw swiata to czesto jest to sprawa indywidualna. No i niekiedy zmieniamy z czasem preferencje, w zwiazku ze zmianami ktore czesto jest trudno przewidziec. Np zdrowie, Co sobie zyczylaby najblizsza osoba z ktora obecnie mieszkamy, wzgledy klimatyczne, aktualni sasiedzi itp. Idealem moze by byl taki mechanizm jak w wiatraku. Przestawiamy caly dom wzgledem wiatru, oswietlenia wg Naszych potrzeb i juz. Pozdrawiam jeszcze raz!!!

  1. Dzień dobry Panie Grzegorzu!
   Oczywiście że pamiętam!
   Co do budynku-wiatraka – ciekawa idea, może należałoby zaprojektować taki dom na próbę. 🙂
   Również pozdrawiam.

 14. Dzień dobry
  Stoimy przed decyzją zakupu mieszkania. Nie jestesmy jednak pewni czy usytuowanie mieszkania względem stron świata będzie odpowiednie. zależy nam na jasnym i ciepłym mieszkaniu. Bardzo proszę o pomoc w wytłumaczeniu mniej wiecej jak to bedzie wyglądało w ponizszym planie mieszkania:
  http://www.budnex.pl/karty/pdf/67/19.pdf

  Z góry dziękuję za pomoc.

  1. Dzień dobry, na tym planie widać że okna pokojów wychodzą na stronę południowo-wschodnią, natomiast pokój dzienny ma okna skierowane na południowy wschód, południe oraz południowy zachód. Upraszczając oznacza to, że w do sypialni będzie zaglądało słońce w godzinach przedpołudniowych, a w salonie słonecznie będzie od godzin przedpołudniowych do wczesnego wieczora. Z mojego punktu widzenia będzie to bardzo dobrze nasłonecznione mieszkanie, ekspozycja jest bardzo dobra.

 15. Bardzo ciekawy Tekst. Mam tylko
  Jedna niejasnosc mianowicie jadalnia.
  Raz pojawia sie od strony polnocnej i polnocno-wschodniej lub polnoCno-zachodniej a w drugiej czesci tekstu Pojawia sie od strony poludnioweJ i poludniowo-zachodniej. Ktora opcja jest wlasciwa ? DzieKuje i pozdrawiam

  1. Słuszna uwaga 🙂
   Jeśli jest taka możliwość, to lepiej odsunąć jadalnię od południowych okien, żeby latem nie było zbyt gorąco podczas rodzinnych obiadów. Natomiast jeśli jadalnia jest częścią pokoju dziennego, to siłą rzeczy będzie ona od strony południowej lub południowo zachodniej.

 16. Witam,mam dzialke o wymiarach SZER 23 x GLEB.24 z wjazdem z poludniowego-zachoduD,DzialKA w lewym gornym rogu ma wyciety naroznik 3,5m x 3,5 m.
  Wjazd O SZEROKOSCI 5 M na posesje moge poprowadzicWZDLUZ POPRZEDZAJACEJ POSESJI albo z lewej albo prawej strony..MOJE PYTANIE BRZMI KTORY WJAZD WYBRAC ZE WZGL NA NASLONECZNIENIE…ZAKLADAJAC ZE DOM BEDZIE DOSUNIETY MAKSYMALNIE DO POLNOCNEJ CZESCI,A GARAZ BEDZIE NA WPROST WJAZDU(BEZ WZGL CZY BEDZIE TO WJAZD NA POSESJE Z LEWEJ CZY PRAWEJ STRONY.LATWIEJ MI DOPASOWAC GOTOWY PROJEKT DO WJAZDU Z LEWEJ STRONY…ZA GARAZEM BYLOBY TO WYCIECIE.
  pOZDR I DZIEKUJE

  1. Dzień dobry
   Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem Pana opis, ale jeśli tak to sugeruję usytuowanie wjazdu od strony północno-wschodniej. Ostatecznie będzie Pan musiał zatrudnić architekta do wykonania adaptacji projektu gotowego, proszę zatem przed zakupem projektu gotowego wybrać projektanta do współpracy i przedyskutować z nim wybór domu i lokalizację wjazdu.

 17. Witam.
  Posiadam działkę z wjazdem od strony południowo-wschodniej. Od strony POŁUDNIOWEJ, oraz południowo-zachodniej sąsiad posiada pole z pieczarkarniami(na tej granicy chce posiadać jakieś drzewa)sama działka ma ponad 70 metrów długości od drogi, planując postawić dom bliżej drogi jaki układ pomieszczeń byłby NAJLEPSZY?? Dziękuję i pozdrawiam.

  1. Dzień dobry
   na tak zadane pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć – wszystko zależy co chcemy osiągnąć i na czym nam zależy – czy chcemy mieć dobrze doświetlone pomieszczenia? Czy działka ma jakieś walory widokowe, które chcielibyśmy wykorzystać? Jakie pomieszczenia mają się znaleźć na poszczególnych kondygnacjach? To jest zadanie typowo projektowe, proponuję rozpoczęcie współpracy z wybranym architektem.
   Ogólne zasady są opisane w artykule – sugerowałbym usytuowanie garażu od strony północno-wschodniej, pomieszczeń dziennych od strony południowo-wschodniej i południowo-zachodniej, ale z uwzględnieniem modyfikacji wynikających z nieciekawych widoków na pieczarkarnie.

 18. Witam serdecznie,

  Jesteśmy na etapie rysowania naszego wymarzonego domu. Nasz dom ma być parterowy do 150m z dużymi oknami z tarasem. Największym problemem jest właśnie jak właściwie usytuowac pomieszczenia. Front działki i jednocześnie brama wjazdowa będzie od wschodu. Maja być 3 sypialnie, gabinet, dwie łazienki, pomieszczenie gospodarcze, kuchnia z jadalnia albo salon z jadalnia (tego jeszcze nie wiemy czy będzie tylko jeden stół w kuchni czy w kuchni i drugi w salonie dla większej ilości osób) oraz spiżarnia. Od frontu czyli od wschodu mamy duży ogród natomiast od zachodu plynie rzeka ale za lasem (las jest nasz) i niestety od strony zachodnio północnej mamy sąsiada lakiernika. Dla mnie jest bardzo ważne rozmieszczenie pomieszczeń ponieważ pracuje w domu. Jeżeli to możliwe proszę o pomoc.

  1. Dzień dobry
   obawiam się że nie będę mógł odpowiedzieć na to pytanie w formie komentarza do artykułu. Jesteście Państwo na etapie tworzenia projektu koncepcyjnego swojego domu i na tym etapie trzeba rozważyć wiele zależności i wybrać rozwiązanie które jest optymalne pod względem nasłonecznienia, widoków, funkcjonowania i innych. Na tym etapie powinni Państwo już współpracować z architektem, z którym w trakcie rozmów i spotkań ustalicie Państwo rozkład pomieszczeń. Ja niestety w formie odpowiedzi na Państwa pytanie nie jestem w stanie napisać nic więcej niż to co zamieszczone jest w artykule, ponieważ rozkład pomieszczeń trzeba rozpatrywać razem z kształtowaniem bryły budynku, rozprowadzeniem komunikacji w domu i wielu innych. To już jest nic innego jak tworzenie projektu.
   Zalecam poszukanie architekta z którym stworzycie Państwo swój dom.

 19. Od paru lat twierdze że strony świata to dla mnie podstawą po tym jak wy udowalem domek gospodarczy z jednym oknem od południa i na dodatek w kuchni. Mały domek a koszty ogrzewania tylko parę słówek niższe jak w normalnych nowych domach. Dziw mnie bierze że Ludzie tego nie rozumieją i się śmieją że wydziwiam z wyborem projektu.

 20. W pełni się zgadzam z powyższym tekstem JEST wystarczająco jasny aby pojąć podstawy ustawienia domu na działce natomiast zastanawia mnie to że często w planach zagospodarowania przestrzennego terenów projektant nie potrafi uwzględnić takich niuansów o jakich pań pisze mam NA TO konkretny przykład pięknej działki w której jest brak jakiejkolwiek logiki usytuowania budynku względem drogi mediów i calej działki

 21. w jaki sposób najkorzystniej usytuować budynek na działce z frontem od północy, ale płytkiej, tj. 50 m szerokości i 25 m długości?

  1. Nie są to łatwe projekty, obecnie pracujemy nad jednym projektem który ma dokładnie taki układ działki, w dodatku z pięknym widokiem na stronę północną co jeszcze bardziej utrudnia zadanie. W tym projekcie zaproponowaliśmy usytuowanie domu wzdłuż działki, gdzie na wschodnim krańcu umieściliśmy garaż, a od strony zachodniej znajduje się część dzienna z oknami na stronę południową i zachodnią (doświetlenie) oraz na stronę północną (widok). Na poddzaszu sypialnie rozmieściliśmy na wschodnim i zachodnim krańcu domu.
   Oczywiście każdy dom trzeba rozplanować indywidualnie, taki układ może ale nie musi się sprawdzić w Pana przypadku.

 22. niby układ idealny, wjazd od północy, ogród od południa. Projekt z podwójnym garażem od strony zach. lub wsch. co lepiej wybrać? 2 sypialnie okna na południe jedna na północ tak jak i kuchnia i łazienka.

  1. Ja bym wybrał układ z garażem od strony wschodniej, ponieważ pozwala nam to na doświetlenie domu od strony południowej i zachodniej (zachodzące słońce).

 23. Witam! Strony świata zaprzątają mi głowę od dłuższego czasu…działka 30 x 50 z wjazdem od wschodu w 2giej linii zabudowy.najładniejszy widok na las od północy,ale przed lasem pole.od południa działka sąsiada niezagospodarowana na chwilę obecną,od zachodu dom sasiada chyba bliżej niż 4m.jak usytułować dom? marzy mi się dom z antresolą z widokiem na las,ale to północ i mam dylemat,garaż z prawej czy lewej od wjazdu(wsch).

  1. Dzień dobry. Ja bym próbował usytuować garaż od strony połnocno-wschodniej (z prawej strony patrząc od wjazdu na działkę), wysunięty na front. Przestrzeń dzienną starałbym się zaprojektować z tyłu domu, tak aby uzyskać oświetlenie od strony południa i zachodu, ale równocześnie aby mieć widok na stronę północną. Ciekawe zadanie projektowe, życzę powodzenia.

 24. Witam, mam działkę z wjazdem od strony Południowo-wschodniej, moje pytanie to czy garaż lepiej umieścić po lewej stronie frontu budynku, a kuchnie, jadalnię i salon od strony prawej frontu budynku. W takim przypadku będę miał pokój na południowym zachodzie, lub przy budowie domu piętrowego, gdzie umieścić Sypialnie? Może jakieś Sugestie? Wjazdu nie mogę zmienić, a lokalizacja domu jest Skrecona względem stron świata. Działka szer. 30m długość 40m. Dziękuję.

  1. Z mojego punktu widzenia garaż lepiej jest usytuować tam gdzie jest najmniej światła słonecznego. W tym przypadku jeśli wjazd jest od strony południowo-wschodniej to garaż powinien znajdować się z prawej strony wjazdu (wschodnia lub lepiej północno-wschodnia). Dzięki temu mamy do zagospodarowania stronę południową, południowo-zachodnią i zachodnią, czyli te najlepiej nasłonecznione.

 25. BardZo ciekawy artykuł! Jedno mnie zastanawia jednakże: czy ustawienie kalenicy względem stron świata ma znaczenie? Jeśli działka (21×30) jest odpowiednia na postawienie domu z dachem dwuspadowym (koszty) zarówno prostopadle jak i równolegle do drogi (wjazd od północy) – czy ma to znaczenie? z jednej strony wieksza powierzchnia domu „ustawiona” na południe, ale również większa na północ… 🙂

  1. Cieszę się że artykuł się przydał.
   Na pytanie czy kalenica powinna być równolegle czy prostopadle nie ma jednej zawsze prawidłowej odpowiedzi. Zależy to od projektu, rozmieszczenia pomieszczeń, ukształtowania działki, spadków w terenie i wielu innych. Upraszczając jednak można przyjąć, że kalenica w kierunku wschód-zachód jest optymalna, ponieważ na parterze możemy zaprojektować przeszklenia od strony południowej w długiej ścianie, a na poddaszu ściany szczytowe będą miały ekspozycję wschodnią i zachodnią, więc do pokoi będzie docierało słońce rano i wieczorem.

   1. Dziękuję za odpowiedź! rozwiało to moje wątpliwości 🙂 teraz jeszcze tylko muszę sprawdzić czy mój wybrany gotowy projekt ptyś 4 można zamienić tak aby parter obrócić o 180st a piętro pozostawić nie ruszone – ale to już zadanie dla architekta lokalnego przy adaptacji chyba 🙂

    1. Cieszę się że pomogłem. Tak, zmiany w projekcie to zadanie dla projektanta który będzie robił dla Pana adaptację.

 26. Artykuł bardzo ciekawy, jednak nadal nie wiem jak usytuować pomieszczenia w naszym przypadku. Drogę mamy od strony zachodniej, ładną panoramę od strony północnej. Od wschodu bardzo mało estetyczny krajobraz. Garaż chcielibyśmy mieć od południa, żeby jak najmniej odśnieżać.

 27. Wszystko ok zimą, ale co z latem? Od rana do wieczora słońce od ogrodu. Jak tam siedzieć w tym słońcu? A chciałbym móc sobie siedzieć i pracować np. na tarasie. Ale nie będę miał tam cienia przez cały dzień. Co z tym fantem zrobić? Na razie jestem na etapie szukania działki. I zrezygnowałem z jednej bardzo atrakcyjnej cenowo ale z frontem od południa.

  1. Oczywiście warto wykonać zadaszenie nad częścią tarasu, żeby można było posiedzieć na zewnątrz również latem lub na przykład w trakcie deszczu.

 28. Witam. Mamy działkę 21×30 wjazd od zachodu, wybraliśmy projekt z kalenicą prostopadłą i dachem dwuspadowym garaż po lewej stronie czyli północ a salon z tyłu czyli na wschodzie. Prawa strona czyli południowa to od frontu gabinet za nim kuchnia i jadalnia połączona z salonem z wyjściem na wschód. Zastanawiamy się czy nie dać kuchni od frontu z racji mniejszego nagrzewania się od strony zachdniej, za nią jadalnia i salon, zaś gabinet po drugiej stronie…

 29. Panie Szymonie,
  Właśnie mam dylemat przy wyborze działki …..
  Działka (rolno-budowalana) jest bardzo długa, bo ma ok.150m, szeroka na 19m (część budowlana 7ar) i lekko się zwęża. Wjazd/droga jest od strony północno-zachodniej. 4m po każdej stronie domu na odstępy czyli zostaje 10-11m szerokości. Czy można tutaj postawić praktycznie zorientowany geograficznie dom…? Myślę raczej o parterowym, płaskim, jak z klocków, ewentualnie dwuspad. Nie mam przekonania do domu piętrowego.Działka jest długa więc za domem czyli od strony południowo-wschodniej ogromny pas łąki, a za nią las….
  Co może Pan zasugerować. Poszukać innej działki?

  1. Z opisu wynika że działka jest ciekawa i ładna (dużo zieleni), więc nie powiedziałbym że należy szukać innej działki. 🙂 Ale żeby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest optymalne zagospodarowanie trzeba by było przygotować projekt koncepcyjny, podczas którego można przeanalizować usytuowanie domu i rozmieszczenie funkcji w budynku – proponuję poszukać w okolicy architekta który będzie skłonny opracować sam projekt koncepcyjny na podstawie którego będzie Pan mógł stwierdzić czy działka spełnia Pana potrzeby. Tak na szybko – moim zdaniem jest to możliwe.

   1. Dziękuję za szybkie wsparcie. Wysłałem również mail do Pana. W ewentualne wiadomości zwrotnej mogę wrzucić układ z planu.Do gdańska mam 600km więc raczej muszę szukać w okolicy 🙂

 30. Niestety front od strony drogi jest na zachod a tyl dzialki z pieknym widokiem na staw jest na wschod BokI polnoc poludnie (dzialka w kwadracie) jak to rozEgrac zeby bylo dobrze?

 31. Dzień dobry.
  Marzę o domu parterowym z kuchnią i salonem z tyłu domu od ogrodu.
  Trafiła nam się działka z wjazdem od strony idealnego południa, 24 m szer, 53 m dł. Czy da się wpasować w tak położoną działkę moje marzenia? Dodam, że dom powinien mieć garaż dwustanowiskowy i 3 sypialnie + gabinet.

 32. Dzień dobry.
  Marzę o domu parterowym z kuchnią i salonem z tyłu domu od ogrodu.
  Trafiła nam się działka z wjazdem od strony idealnego południa, 24 m szer, 53 m dł. Z pięknym widokiem na pola i lasy. Czy da się wpasować w tak położoną działkę moje marzenia? Dodam, że dom powinien mieć garaż dwustanowiskowy i 3 sypialnie + gabinet.

 33. witam, MAMY DZIAŁKĘ Z WJAZDEM OD STRONY WSCHODNIEJ, Z DŁUŻSZEJ STRONY DZIAŁKI OD POŁUDNIA ROŚNIE LAS, ZARAZ ZA GRANICĄ DZIAŁKI. działka W TEJ CHWILI RÓWNIEŻ POROŚNIĘTA LASEM I CIĘZKO OCENIĆ JEJ ZACIENIENIE. przy LOKALIZACJI SALONU I TARASU OD STRONY POŁUDNIOWEJ OBAWIAM SIĘ NADMIERNEGO ZACIENIENIA PRZEZ DRZEWA, A ZALEŻ MI RÓWNIEŻ NA PROWADZENIU OGRÓDKA. wYMIARY DZIAŁKI TO 24,5 NA 32,3M.

 34. DZIEŃ DOBRY,

  POSIADAM DZIAŁKĘ SZEROKOŚCI 35 METRÓW Z WJAZDEM OD STRONY POŁUDNIOWO-POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ. OD STRONY PÓŁNOCNO-PÓŁNOCNO-WCHODNIEJ JEST WIDOK NA RZEKĘ. DZIAŁKA JEST DŁUGA – MA PONAD 90M. ZALEŻY MI NA WIDOKU NA OGRÓD KTÓRY BĘDZIE OD STRONY RZEKI ORAZ NA ODIZOLOWANIU SIĘ OD DROGI. DOM MA POSIADAĆ OPRÓCZ SALONU, KUCHNI I ŁAZIENKI JESZCZE JEDEN/DWA POKOJE I KOTŁOWNIĘ. ROZWAŻAM DOM PARTEROWY LUB Z PODDASZEM.

  OPRÓCZ DOMU NIE WIEM GDZIE NA DZIAŁCE POSTAWIĆ MAŁY BUDYNEK GOSPODARCZY ŻEBY NIE ZASŁANIAŁ SŁOŃCA ORAZ BY DOBRZE WSPÓŁPRACOWAŁ Z OGRODEM I DOMEM. GARAŻU NIE PLANUJĘ.

  BĘDĘ WDZIĘCZNY ZA JAKIEKOLWIEK RADY JAK POSTAWIĆ DOM NA TEJ DZIAŁCE, Z KTÓREJ STRONY ZROBIĆ WEJŚCIE I JAK ULOKOWAĆ POMIESZCZENIA BY KORZYSTAĆ Z TEGO DOMU GŁÓWNIE LATEM, CZASEM WIOSĄ I JESIENIĄ. ZIMĘ PLANUJĘ SPĘDZAĆ W MIEŚCIE. NA STARE LATA DOPIERO ZAMIERZAM TAM ZAMIESZKAĆ NA STAŁE.

 35. DZIEŃ DOBRY,
  MAM NA OKU DZIAŁKĘ ( SZER.OK 30M., DŁ. OK.55 M.) Z WJAZDEM OD POŁUDNIA PRZY SAMEJ LEWEJ KRAWĘDZI DZIAŁKI.
  OD POŁUDNIA I ZACHODU SĄ DZIAŁKI SĄSIEDNIE – BUDOWLANE, LECZ JESZCZE NIE ZAGOSPODAROWANE.
  OD PÓŁNOCY PIĘKNY LAS, OD WSCHODU SĄ POSADZONE CHOINKI I SZEROKI PAS ZIELENI. MARZĘ O JASNYM SALONIE, KTÓRYM BĘDZIE PRZYJEMNIE PRZEBYWAĆ TAKŻE LATEM ORAZ O KUCHNI, W KTÓREJ MOGŁABYM SPĘDZAĆ DUŻO CZASU PO POŁUDNIU I WIECZOREM, PONIEWAŻ BARDZO LUBIĘ GOTOWAĆ. JAK NAJLEPIEJ USYTUOWAĆ TE POMIESZCZENIA ORAZ GARAŻ BY JAK NAJLEPIEJ WYKORZYSTAĆ WIDOK NA LAS?
  POZDRAWIAM.

 36. Witam. Przeczytałem wiele opini tutaj na temat usytuowania pomieszczeń, ich przegrzania, czasem wychłodzenia. Mam pytanie, jak to się ma do sytuacji jeśli jest rekuperacja? Czy muszę się martwić prEgrzaniem sypialni?

 37. ja to uwielbiam spędzać wieczory na swoim balkonie i obserwować zachód słońca, mam jeszcze widok na zieleń a nie żadne miejską dżunglę, więc jest naprawdę pięknie. Jeśli ktoś tak jak ja chce się wyrwać z miasta to polecam niedalekie Piaseczno i osiedle dom marzeń

 38. Witam , MAMY problem z usytuowaniem domu na działce, gdyż przy zakupie nie wiedzieliśmy że trzeba się kierowac stronami świata. czy jest pan w stanie pomóc jak ustawić bryłę na działce, działka idzie z klina i jest nietypowa, są to tereny polne, sąsiad jest od str południowej, chcieliśmy taras od str płn kuchnie jadalnie i salon, ale dużo osob odradza. pozdrawiam

 39. Artykuł arcy pomocny ale mam jesZcze jedno pytanie moja dzialka jest USYTUOWANA idealnie północ – południe i drogĄ dojazdową od strony wschodniej od południa ma Być taras zadaszony, wejście do domu od wschodu lub południa. Dach domu ma Być dwuspadowy. I teraz moje pytanie jak powinienem patrzeć na jego usytuowanie względem stron świata czy spadki północ-południe czy wschód-zachód patrząc na nasz KLIMAT umiejscowienie domu w centralnym mazowszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

four × five =