Koncepcja nowoczesnego domu nad jeziorem na Mazurach

Projekt nowoczesnego domu nad jeziorem na Mazurach obejmował działkę o powierzchni około 3000m2. Teren znajduje się bezpośrednio nad brzegiem jeziora w miejscowości Winiec. W ramach projektu domu zaprojektowaliśmy również altanę wypoczynkową z piecem do pizzy i grillem, budynek gospodarczy, miejsce na ognisko, a także dojazd do jeziora do wodowania łódek i kajaków, ogródek warzywny i sad.

Jednak najważniejszym elementem projektu jest sam dom. Jest to budynek który podporządkowany jest głównej zalecie działki, czyli właśnie sąsiedztwu jeziora. Cały budynek w różnych punktach – z salonu, z antresoli, z sypialni – kadruje widok na wodę. Bryła budynku składa się z dwóch segmentów: dużej grafitowej bryły przekrytej dachem dwuspadowym, do której doklejona jest pod kątem prostym mniejsza biała bryła. Dodatkowo na froncie wysunięty jest dwustanowiskowy garaż. Bezpośrednio przy salonie zaprojektowaliśmy główny, zadaszony taras również skierowany na wodę. Drugi, mniejszy, kameralny taras znajduje się w otoczeniu wysokiej zieleni, domknięty z dwóch stron ścianami domu.

Cały budynek ma nowoczesny charakter: proste przenikające się bryły, z dużymi przeszkleniami, pozbawione dodatkowego detalu. Czyste formy wykończone naturalnymi, szlachetnymi materiałami: cegłą grafitową, drewnem i tynkiem. Na parterze domu, w głównej bryle budynku, zaprojektowaliśmy dużą, otwartą przestrzeń salonu z jadalnią i aneksem kuchennym. Salon ma duże przeszklenie w narożniku, skąd można wyjść na zadaszony taras i przez które widoczny będzie brzeg jeziora. W mniejszej przyległej bryle znajduje się pokój do pracy, pomieszczenie techniczne, toaleta i duży, dwustanowiskowy garaż. Na piętro prowadzą wygodne schody jednobiegowe, które usytuowane zostały za dużym kominkiem. Na poddaszu zaprojektowaliśmy dużą antresolę otwartą na salon, również z oknem w kierunku jeziora. Przy antresoli znajduje się pokój gościnny i duża łazienka z pralną. W bocznej bryle domu znajduje się sypialnia właścicieli z łazienką i garderobą. Okna sypialni również skierowane są na jezioro – widok ten będzie towarzyszył mieszkańcom już od rana.

Projekt powstał z udziałem arch. Emilii Gwizdały (A Plus Projekt), której serdecznie dziękuję za udaną współpracę.

    • Najważniejsze cechy projektu nowoczesnego domu nad jeziorem na Mazurach:

    • wykadrowane widoki na jezioro z różnych punktów w domu: salonu, antresoli, sypialni
    • prosta bryła budynku składająca się z dwóch prostopadłych segmentów, z dużym zadaszonym tarasem od strony jeziora
    • naturalne, szlachetne, przyjemne w dotyku materiały wykończeniowe: cegła, drewno i tynk.